Účastníci 12. Studentské konference 2023

Praha 2. 6. 2023

Bc. Martin Barták

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Výzkum kvality spánku a spánkových preferencí u sportovních gymnastů (mužů a žen) ve věku 14-20 let vzhledem k výkonu rovnováze / Research on sleep quality and sleep preferences in artistic gymnasts (male and female) aged 14-20 years in relation to balance performance

Vedoucí práce: prof. PaedDr. Milada Krejčí, CSc.

Abstrakt

Diplomová práce je součástí mezinárodního projektu W/VSP/161/I – Základní výzkum cirkadiánních determinant životního stylu a výkonnosti japonských a českých sportovců a nesportovců, které jsou určující pro výkon ve sportu, ve studiu a profesním životě, řešeném na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra. Cílem této diplomové práce bylo analyzovat kvalitu spánku a spánkové preference u sportovních gymnastů (mužů a žen) ve věku 14-20 let vzhledem k výkonu v rovnováze. Výzkumné šetření bylo provedeno kvantitativně kvalitativní formou výzkumu. Kvantitativní část byla zaměřena na zjištění životních rytmů a spánkového režimu pomocí dotazníkového šetření (Nakade, Takeuchi, Krejčí et. al 2015). Kvalitativní část výzkumu byla zaměřena na test rovnováhy, kde byly použity 3 rovnovážné testy, které se týkaly jak statické, tak i dynamické rovnováhy. Výzkumného šetření se zúčastnilo 30 gymnastů na vrcholové úrovni, kteří byli testováni ve 4 gymnastických klubech v Praze. Výsledky statistické korelace ukázaly, že na základě výsledků testu nelze tvrdit, že by mezi hodnotami M–E skóre a BMI byla jakákoliv korelace. Naopak u korelace mezi hodnotami M–E skóre a usínáním na základě výsledků testu je významná pozitivní korelace. Dále srovnání mezi M–E skórem a M–Z skórem nepotvrdilo významnou korelaci. V neposlední řadě bylo provedeno srovnání mezi M–E skóre a rovnováhou, které též nepotvrdilo významnou korelaci. Určité odlišnosti v odpovědích na otázky z dotazníku životních rytmů a spánkového režimu byly demonstrovány prostřednictvím grafického znázornění.

Klíčová slova: spánek, spánkové preference, kvalita spánku, sportovní gymnastika, rovnováha, sportovní výkon, wellness

 

Abstract

The diploma thesis is part of the international project W/VSP/161/I – Basic research on circadian determinants of lifestyle and performance of Japanese and Czech athletes and non-athletes essential for performance in sports, studies and professional life, addressed at the University of Physical Education and Sports Palestra. The aim of this diploma thesis was to analyze quality of sleep and sleep preferences of artistic gymnasts (male and female) aged between 14-20 years in relation to balance performance. The research investigation was carried out in a quantitative and qualitative form of research. The quantitative part was focused on finding out life rhythms and sleep patterns using a questionnaire survey (Nakade, Takeuchi, Krejčí et. al 2015). The qualitative part of the research was focused on the balance test, using 3 balance tests related both to static and dynamic balance.  The research took place in four gymnastics clubs in Prague, where 30 top-level gymnasts were tested. The results of the statistical correlation showed that it cannot be claimed that there is a correlation between the values of the M–E score and BMI. Conversely, there is a significantly positive correlation between M–E score values and falling asleep based on test results. Furthermore, the comparison between M–E scores and M–Z scores did not confirm significant correlation. In the overall ranking, a comparison was made between M–E scores and balance, which also did not prove a significant correlation. Certain differences in responses to questions from the Life Rhythms and Sleep Patterns questionnaire were demonstrated through graphic representation.

Keywords: Sleep, sleep preferences, sleep quality, artistic gymnastics, balance, performance, wellness

Bc. Alice Břízová

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Wellbeing jako součást osobního i firemního rozvoje u zaměstnanců wellness centra / Wellbeing as a part of personal and corporate development of the wellness center employees

Vedoucí práce: doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová, Ph.D.

Abstrakt

Diplomová práce se zabývá aktuálním tématem na pracovišti, kterým je wellbeing. Cílem diplomové práce bylo vytvoření návrhu a doporučení pro zlepšení péče o zaměstnance wellness centra pro rozvoj pracovníků i firmy. Data byla získávána prostřednictvím dotazníku spokojenosti na pracovišti, kterého se zúčastnilo 232 zaměstnanců. Získané odpovědi z dotazníkového šetření byly dále rozvinuty v individuálním rozhovoru s provozní manažerkou, který rozkryl i přístup středního managementu ke svým zaměstnancům. Stanovené hypotézy byly ověřeny pomocí statistické metody chí-kvadrát test v kontingenčních tabulkách.

Z výzkumné části diplomové práce vyplývá, že rozvoj a vzdělávání zaměstnanců je důležitý pro vyšší produktivitu na pracovišti. Zaměstnanci wellness centra vnímají důležitý rozvoj v oblasti jazyků a přejí si kurzy anglického jazyka. Z dalších výsledků vyplynulo, že celková spokojenost na pracovišti je ovlivněna atmosférou, která na pracovišti panuje. Společnosti byly navrženy další kurzy pro rozvoj a vzdělávání. Byl předložen návrh na jazykové kurzy, a to hlavně anglické kurzy, pro podporu jazykového sebevědomí. Doporučeny byly i kurzy komunikace pro vytvoření důvěrných a otevřených vztahů na pracovišti. Dále byla doporučena i změna v oblasti pracovního prostředí a předložen návrh na podporu zdraví zaměstnanců. Diplomová práce byla řešena v rámci Interního projektu P/VSP/221/N – Využití Workplace wellness při podpoře zdraví a duševní pohody zaměstnanců s přihlédnutím k vlivu Covid 19.

Klíčová slova: Firemní kultura, péče o zaměstnance, rozvoj a vzdělávání, spokojenost zaměstnanců, wellbeing na pracovišti

 

Abstract

The thesis deals with a current topic in the workplace, which is wellbeing. The aim of the thesis was to create a proposal and recommendations for improving employee wellness for the development of the employees and the company. Data was collected through a workplace satisfaction survey in which 232 employees participated. The responses obtained from the questionnaire were further developed in an individual interview with the operations manager, which also revealed the middle management’s attitude towards their employees. The established hypotheses were tested using chi-square test statistical method in contingency tables.

The research part of the thesis shows that employee development and training is important for higher productivity in the workplace. Employees of the wellness centre perceive the importance of language development and desire English language courses. Further results showed that the overall satisfaction in the workplace is influenced by the atmosphere in the workplace. Further courses were suggested to the company for development and training. A suggestion was made for language courses, especially English courses, to promote language confidence. Communication courses were also recommended to create trusting and open relationships in the workplace. A change in the working environment was also recommended and a proposal was made to promote the health of employees. The thesis was carried out within the Internal Project P/VSP/221/N – The use of Workplace wellness in promoting the health and mental wellbeing of employees, taking into account the impact of Covid 19.

Keywords: Corporate culture, development and training, employee care, employee satisfaction, workplace wellbeing

Anežka Drahotová

3. ročník Bc.  Výživové poradenství a sportovní diagnostika – kombinované studium

Vliv výšky na výkon v chůzi / Effect of height on walking performace

Vedoucí práce: prof. MUDr. Martin Matoulek, Ph.D.

Abstrakt

Cílem této práce bylo porovnat vztah mezi výkonem v chůzi a vybranými fyzickými parametry u vrcholových chodkyň a u pacientů obezitologického oddělení. Dílčími úkoly této práce bylo zpracování metodických pokynů pro šestiminutový test chůze a jeho realizace skupinou pacientů. U této skupiny bylo provedeno měření složení těla bioimpedanční metodou In Body. Ve studii byly použity tyto parametry: výška, celková hmotnost, tuková tkáň, BMI a věk. Zkoumán byl jejich vliv na výsledek chodeckého testu, tedy ušlou vzdálenost. Data týkající se skupiny pacientů i skupiny vrcholových chodkyň byla vyhodnocena pomocí programu Statistica CZ 12. V tomto programu byly také zpracovány popisné statistiky obou souborů a korelační matice zkoumaných závislostí. Výsledky a jednotlivé hodnoty byly vyjádřeny v číslech a dále zobrazeny v tabulkách a grafech pro lepší vizualizaci. U skupiny pacientů vyšly statisticky významné korelace v souvislosti s věkem (p=0,024), BMI (p=0,028) a množstvím tuku (p=0,004). U vrcholových chodkyň bylo pracováno s těmito parametry: výška, celková hmotnost, BMI a věk. Zjištěna byla statisticky významná korelace pro výšku (p=0,006) a výkon v chůzi, tedy výsledný čas v závodě na 20km chůze. Výzkumný předpoklad dopadu výšky na výkon se potvrdil pouze u skupiny atletek. Ze zjištěných výsledků vyplynulo, že u této zkoumané skupiny hraje pravděpodobně výška roli jako prostředek lepšího výsledku. U zkoumané skupiny pacientů s obezitou je hodnota BMI a množství tělesného tuku mnohem zásadnější než výška a výzkumný předpoklad, že výška může ovlivnit výsledek 6MWT se tedy nepodařilo prokázat.

Klíčová slova: chůze, závodní chůze, šestiminutový chodecký test, výška

 

Abstract

The aim of the thesis was to compare the relationship between walking performace and selected physical parameters of elite female race walkers and in patients of the obesitology department. The partial tasks of this work were the preparation of methodological instructions for the six-minute walking test and its execution by a group of patients. For this group, body composition was measured using the bioimpedance method „In Body“. The following parameters were used in the study: height, total weight, body fat, BMI and age. Their influece on the result of the walking test i.e., the distance traveled, was further examinted. Data regarding group of patients as well as group of athletes were evaluated using the Statictica CZ 12 program. Descriptive statistics of both sets and cerrelation matrices of investigated dependencies were also processed in this program. The results and individual values were expressed in numbers and further displayed in tables and graphs for better visualization. In the group of patients, statistically significant correlations were found in connection with age (p=0,024), BMI (p=0,028) and body fat (p=0,004). The following parameters were used for elite female walkers: height, total weight, BMI and age. A statistically significant correlation was found for height (p=0,006) and walking performace i.e., the final time in 20 km walking race. The research assupmtion of impact of height on performance was confirmed only in the group of female athletes. From the results found, it appeared that it propably plays a role important to achieve a better result for this researched group. In the examined group of patients with obesity, the value od BMI and the amount of body fat is much more relevant than height, and the research assumption that height can influence the result of 6MWT could not be proven.

Keywords: walk, race walking, six-minute walking test, height

Tomáš Gulda

3. ročník Bc. Sportovní a kondiční specialista – prezenční studium

Hodnocení rozvoje rychlostních schopností hokejistů U15 / The evaluation of speed skills development for U15 hockey players

Vedoucí práce: doc. PhDr. Pavel Tilinger, CSc.

Abstrakt

Cílem bakalářské práce bylo zjistit, do jaké míry se, zařazením odrazových cvičení do tréninku mimo led, zlepší rychlostní schopnosti hráčů ledního hokeje kategorie U15. Pro tento účel byla vytvořena testová baterie a tréninkový program, jehož hlavní náplní byla plyometrická cvičení. Dílčí úkoly práce tvoří studium odborné literatury zaměřené na lední hokej a rozvoj rychlostních schopností, 12týdenní tréninková intervence, testová baterie zahrnující tři standardizované testy na ledě a vyhodnocení těchto výsledků. Pomocí základních statistických metod dotazování, testování, skládajícího se ze vstupního, kontrolního a výstupního měření rychlostních schopností hráčů a vedení tréninkových jednotek mimo led, jsme získali všechny potřebné informace a data. Výsledková část se zaměřuje na vyhodnocení dotazníkového šetření a jednotlivých testů. Pro srovnání jsou v práci uvedeny i podobné studie od jiných autorů. Došlo ke zlepšení rychlostních schopností u všech hráčů a v celkovém průměru měla tato intervence větší vliv na obránce než na útočníky. Práce tak může sloužit jako inspirace pro trenéry, kteří chtějí zařadit odrazová cvičení do tréninku mimo led.

Klíčová slova: kondiční schopnosti, lední hokej, rychlost, trénink mládeže, výbušnost

 

Abstract

The aim of the bachelor’s thesis was to find out to what extend rebound exercises to off-ice training will improve speed skills of U15 ice hockey players. For this purpose a test battery and a training program were created whose main objective was plyometric exercises. The partial assignment of the thesis consists of a study for professional literature focusing on ice hockey and speed skills development, a 12week training intervention, participants with three standardized on-ice tests and evaluation of these results. To obtain all the necessary information and data, basic statistical methods were used, namely a questionnaire, testing consisting of entry, control and output measurement for speed skills and supervising the training of off-ice units. The final part focuses on the evaluation of the questionnaire survey and individual tests. Similar studies from different authors are also presented in this thesis for comparison. In conclusion, in the case of the players, speed skills were improved and on average this intervention had a greater effect on defenders rather than on forwards. This bachelor thesis can serve as an inspiration for coaches who want to include rebound exercises in off-ice training.

Keywords: conditioning skills, ice hockey, speed, youth training, explosiveness

Bc. Tereza Hájková

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Vliv práce z domova na vyváženost pracovního a osobního života (v oborech kancelářských prací) / The effect of home office on work-life balance (in the fields of office works)

Vedoucí práce: doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová, Ph.D.

Abstrakt

Cílem této práce bylo zjistit, zda je pro zaměstnance home office neboli práce z domova pracovním benefitem. V souvislosti s tím zde byly zodpovězeny otázky, zda je při home office upřednostňován pracovní nebo osobní život a zda zaberou pracovní povinnosti při home office více nebo méně času než při práci na pracovišti.

V teoretické části byly popsány základy této problematiky a pohled různých autorů na definování pojmů souvisejících s tímto tématem. Také byly dohledány předchozí studie týkající se předkládaného tématu. V praktické části byla analyzována a vyhodnocena získaná data.

Pro potřeby teoretické části práce byla provedena obsahová analýza českých i cizojazyčných literárních zdrojů. V praktické části byl sestaven dotazník a připraven podklad pro polostrukturované rozhovory. Vzorek respondentů byl vybrán na základě dostupnosti s vyloučením osob bez zkušenosti s prací z domova a požadavkem, aby se jednalo o zaměstnance v oboru kancelářských prací. Diagnostickými metodami byl tedy dotazník a osobní rozhovory. Získaná data byla zpracována statistickými metodami a porovnána s předchozími výzkumy.

Ze získaných dat vyplývá, že většina zaměstnanců považuje home office za důležitý benefit. Respondenti se při práci z domova nepřiklání k upřednostňování pracovního ani osobního života a pracovní povinnosti při práci z domova jim zaberou srovnatelné množství času jako při práci z kanceláře.

Klíčová slova: práce z domova, home office, work-life balance, well-being, kvalita života

 

Abstract

The aim of this work was to find out whether home office or working from home is a work benefit for employees. In connection with this, the questions were answered whether work or personal life is prioritized in a home office and whether work duties take more or less time in a home office than in a workplace.

In the theoretical part, the basics of this issue and the view of various authors on defining concepts related to this topic were described. Previous studies related to the presented topic were also searched. In the practical part, the obtained data were analyzed and evaluated.

For the needs of the theoretical part of the work, a content analysis of Czech and foreign language literary sources was carried out. In the practical part, a questionnaire was drawn up and the basis for semi-structured interviews was prepared. The sample of respondents was selected on the basis of availability with the exclusion of persons without experience of working from home and the requirement that they be employees in the field of office work. The diagnostic methods were therefore a questionnaire and personal interviews. The obtained data were processed by statistical methods and compared with previous researches.

The obtained data show that the majority of employees consider the home office to be an important benefit. When working from home, respondents do not tend to prioritize work or personal life, and their work duties when working from home take a comparable amount of time as when working from an office.

Keywords: work from home, home office, work-life balance, well-being, quality of life

Bc. Barbora Hronová, DiS.

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Výskyt syndromu vyhoření u zdravotníků v urgentní péči ve vztahu k jejich životnímu stylu / Occurrence of Burnout Syndrome of Medical Personnel in Emergency Care in Relation to their Lifestyle

Vedoucí práce: doc. PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D.

Abstrakt

Diplomová práce se zaměřuje na syndrom vyhoření u zdravotníků v urgentní péči ve vztahu k jejich životnímu stylu.

Cílem této práce bylo zmapovat syndrom vyhoření u zdravotníků v urgentní péči a analyzovat jeho možný vztah k jejich životnímu stylu. V dílčích cílech jsme se zaměřili na míru syndromu vyhoření u zdravotníků, způsoby abreakce stresu či zmapování psychosomatických projevů syndromu vyhoření.

V diplomové práci provádíme výzkumné šetření pomocí kvantitativních a kvalitativních metod. V kvantitativním výzkumu jsme využili dotazník Shirom-Melamed Burnout Measure (SMBM), kde jsme zjišťovali míru vyhoření ve třech rovinách (fyzické, kognitivní, emocionální). Kvantitativního výzkumu se zúčastnilo 171 respondentů. Kvalitativní výzkum probíhal tvorbou polostrukturovaného rozhovoru za pomocí interpretativní fenomenologické analýzy, kde se výzkumného šetření zúčastnilo 10 respondentů. Respondenti byli zdravotníci pracující ve Fakultní nemocnici Motol na odděleních urgentních příjmů dětí a dospělých, anesteziologicko-resuscitačního oddělení dospělých a dále dvou záchranných služeb ZZS SČK a ZZS HMP.

Výsledná zjištění v kvantitativním výzkumu ukázala vysoké hodnoty reliability dotazníku SMBM pomocí výpočtu koeficientu Crombachovo alfa. Pro všechny položky vyhoření (fyzické, kognitivní, emocionální) činilo Crombachovo alfa 0,94. Dále z dotazníkového šetření vyplynulo, že ze 171 respondentů je zasaženo syndromem vyhoření 32 jedinců, tedy 18,7 % z celkového počtu respondentů. Nejvíce zasažených syndromem vyhoření z těchto 32 respondentů, dle povolání, bylo zdravotnických záchranářů, jednalo se o 15 jedinců, tedy 46,9 %. Nejvíce zasažených syndromem vyhoření bylo (dle místa pracoviště) na dětském urgentním přijmu, jednalo se o 14 respondentů, tedy 43,8 %. Dle vzdělání bylo nejvíce jedinců zasaženo syndromem vyhoření s vysokoškolským vzděláním, jednalo se o 19 respondentů tedy 59,4 % jedinců. Dle délky praxe bylo nejvíce jedinců zasažených syndromem vyhoření nad 10 let, jednalo se o 11 respondentů, tedy 34,4 % z celkový 32 zasažených respondentů.

Po zhodnocení jednotlivých subškál bylo následně zjištěno, kolik respondentů je zasaženo syndromem vyhoření v rovině fyzické, kognitivní a emocionální. V rovině fyzické bylo zasaženo syndromem vyhoření 64 respondentů, což činilo 37,4 %, v rovině kognitivní 21 respondentů, tedy 12,3 % a v rovině emoční 49 respondentů, tedy 28,7 % z celkového množství 171 respondentů.

Výsledná zjištění v kvalitativním výzkumu ukázala subjektivní pohledy respondentů na jejich životní styl a spojitost mezi syndromem vyhoření a jejich životním stylem. Spojitost byla zjištěna zejména v nezdravých návycích, porušení cirkadiánních rytmů, nepravidelné stravě, psychosomatických obtížích či nedostatečném odpočinku a prevenci syndromu vyhoření.

Klíčová slova: dotazník SMBM, psychosomatické poruchy, stres, syndrom vyhoření, urgentní péče, zdravotník, životní styl.

 

Abstract

This thesis focuses on burnout syndrome of emergency paramedics and their relationship to lifestyle.

The aim of the study was to map the burnout syndrome among emergency paramedics and to analyse its possible relationship with their lifestyle. The sub-objectives were to determine the degree of burnout syndrome in paramedics, ways of coping with stress or to map psychosomatic manifestations of burnout syndrome.

In the diploma’s work we conduct a research investigation using quantitative and qualitative methods. In the quantitative research we used the Shirom-Melamed Burnout Measure (SMBM) questionnaire, where we investigated the level of burnout on three levels (physical, cognitive, emotional). 171 respondents took part in the quantitative research. The qualitative research was conducted by creating a semi-structured interview using interpretative phenomenological analysis, where 10 respondents participated in the survey. The respondents were health care professionals working at Motol University Hospital in the Emergency Department for Children and Adults, the Anaesthesia and Resuscitation Department for Adults and two emergency services of ZZS SČK and ZZS HMP.

The results of the quantitative research showed high reliability values of the SMBM questionnaire, using the calculation of Crombach’s alpha coefficient. For all items (physical, cognitive, emotional burnout), Crombach’s alpha was 0.94. Furthermore, the questionnaire survey showed that out of 171 respondents, 32 people, or 18.7 % of the total number of respondents, were affected by burnout syndrome. The most affected by burnout syndrome out of these 32 respondents were 15 individuals or 46.9 % according to the profession of paramedics. The most affected by burnout syndrome were 14 respondents, or 43.8 %, according to their job in the paediatric emergency department. According to education, the most affected by burnout syndrome were those with a university education, 19 respondents, or 59.4 %. According to the length of experience, most of the people affected by the burnout syndrome had more than 10 years of experience, 11 respondents, i.e. 34.4 % of the total of 32 respondents.

After evaluating the subscales, it was determined how many respondents were affected by burnout syndrome on the physical, cognitive and emotional levels. On the physical level, 64 respondents were affected by burnout, which was 37.4 %, on the cognitive level 21 respondents or 12.3 % and on the emotional level 49 respondents or 28.7 % of the total 171 respondents.

The results of the qualitative research showed the subjective views of the respondents about their lifestyle and the association between burnout syndrome and their lifestyle. The association was mainly found in unhealthy habits, disrupted circadian rhythms, irregular diet, psychosomatic difficulties or lack of rest and prevention of burnout syndrome.

Keywords: burnout syndrome, emergency care, emergency paramedics, questionnaire SMBM, lifestyle, psychosomatic disorders, stress.

Kateřina Chadimová

3. ročník Bc. Sportovní a kondiční specialista – kombinované studium

Vliv metody spirální stabilizace páteře na pohybový aparát / Influence of the Spiral Stabilization of the Spine (SPS)

Vedoucí práce: Mgr. Eva Nechlebová, Ph.D.

Abstrakt

Tato bakalářská práce je vypracována s cílem analyzovat vliv metody SPS na pohybový aparát a s ním související nejčastější poruchy, jako je výhřez ploténky, vadné držení těla a skolióza. Metoda využívá svalových řetězců pro stabilizaci a regeneraci pohybového aparátu.

V teoretické části je popsána anatomie a kineziologie páteře. V další části je vysvětlen pojem výhřez ploténky, skolióza a vadné držení těla. Následující kapitola je zaměřena na metodu Spirální stabilizace páteře, a to na její obecné zákonitosti, principy, hlavní spirální řetězce atd.

Pro praktickou část byla zvolena metoda kvalitativního výzkumu. Výběr souboru 21 probandů, z toho 7 s výhřezem ploténky, 7 dětí s VDT a 7 dětí se skoliózou byl proveden z mé praxe v Ústí nad Labem, sběr dat proběhl formou interview, dotazníku, měření, aspekce a palpace a měření extenzí v pletenci kyčelním dle MUDr. Smíška. Rodiče respondentů byli také požádáni o vyplnění informovaného souhlasu.

Zpracování dat proběhlo metodou kvalitativního hodnocení, kvalitativní analýzou před cvičením a po cvičení, komparací dotazníku před cvičením a po cvičení, komparací fotografií a RTG před a po cvičení.

Dospělí docházeli na individuální cvičení 1x za čtyři týdny po dobu 8 měsíců, doma cvičili minimálně 1x denně, děti se skoliózou docházely 1x týdně do skupinového cvičení a s rodiči cvičily doma každý den. Konzultace probíhaly 1x měsíčně. Děti s VDT docházely na skupinová cvičení 1x týdně, domácí cvičení prováděly každý den po dobu minimálně 15 min denně.  Šetření probíhalo od poloviny září do konce března, u skolióz od září 2021.

U výhřezu ploténky došlo u všech probandů k odstranění bolesti po 8. měsících cvičení. U probandů s VDT došlo po 8. měsících k nápravě svalových dysbalancí a u všech skolióz nedošlo vlivem správného cvičení metodou SPS a manuálních technik MUDr. Smíška ke zhoršení křivky, přičemž u 5 dětí ze 7 došlo ke zlepšení křivek o 10 a více °Cobba.

Závěrem vyplývá, že cvičení pod odborným vedením s precizním zpracováním cviků a podpořené speciálními manuálními technikami je velmi efektivní i u starších dětí s křivkami, které byly indikovány k operaci i u masivních výhřezů nad 1 cm.

Klíčová slova: bolesti zad, skolióza, Spirální stabilizace páteře, vadné držení těla, výhřez ploténky

 

Abstract

This bachelor thesis is prepared to analyze the influence of the SPS method on the musculoskeletal system and the most common disorders related to it, such as disc herniation, poor posture and scoliosis. The method uses muscle chains to stabilization and regeneration the musculoskeletal system. Back pain is one of the significant factors affecting work ability and overall quality of life. In adults, it is mainly due to the degeneration of the intervertebral disc (its herniation), in children due to the non[1]physiological curvature of the spine, thanks to the computer age, which attracts a sedentary lifestyle with overuse of mobile phones and playing computer games. Lack of healthy movement, which creates a natural muscle corset, then leads to muscle imbalances affecting the spine. The theoretical part describes the anatomy and kinesiology of the spine. The next part explains the concept of herniated disc, scoliosis and poor posture. The following chapter is focused on the method of spiral stabilization of the spine, namely on its general patterns, principles, main spiral chains, etc. For the practical part, the method of qualitative research was chosen. The selection of a set of 21 probands, of which 7 with herniated disc, 7 children with VDT and 7 children with scoliosis was made from my practice in Ústí nad Labem, data collection took place in the form of interviews, questionnaires, measurements, asspection and palpation and measurement of extensions in the hip girdle according to MUDr. Respondents‘ parents were also asked to complete informed consent. Data processing was carried out by the method of qualitative evaluation, qualitative analysis before and after exercise, comparison of questionnaire before and after exercise, comparison of photographs and X-ray before and after exercise. Adults attended individual exercises 1x in three weeks for 6 months, at home they exercised at least once a day, children with scoliosis attended group exercise 1x a week and with their parents they exercised at home every day. Consultations took place 1x a month. Children with VDT attended group exercises 1x a week, home exercises performed every day for 15 minutes a day. The investigation took place from mid-September to the end of March, in scoliosis from September 2021. In the case of disc herniation, pain was eliminated in all probands after 8 months of exercise. In the probands with VDT, muscle imbalances were corrected after 8 months, and all scoliosis did not occur due to proper exercise using the SPS method and manual techniques of Dr. Smíšek to worsen the curve, with 5 of 7 children having curves improve by 10 or more °Cobb. In the case of disc herniation, all probands had their pain removed after 8 months of exercise. In probands with VDT, muscle imbalances were corrected after 8 months and in all scoliosis, the curve improved due to proper exercise using the SPS method and manual techniques In conclusion, exercise under professional guidance with precise processing of exercises and supported by special manual techniques is very effective even in older children with curves, which were indicated for surgery and massive prolapses over 1 cm.

Keywords: disc herniation, scoliosis, poor posture, spiral stabilization of the spine, back pain.

Filip Kopřiva

3. ročník Bc. Sportovní a kondiční specialista – kombinované studium

Výzkum kvality spánku, cirkadiánních preferencí a testů rovnováhy v porovnání profesionálních fotbalistů a běžné populace mužů stejného věku / An investigation of sleep quality, circadian preferences and balance tests in a comparison of professional footballers and a general population of men of the same age

Vedoucí práce: doc. PaedDr. Milada Krejčí, CSc.

Abstrakt

Bakalářská práce byla zpracována v rámci výzkumného projektu W/VSP/161/I „Základní výzkum cirkadiánních determinant životního stylu a výkonnosti japonských a českých sportovců a nesportovců“ řešeného na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu PALESTRA. Cílem bylo analyzovat kvalitu spánku, cirkadiánních preferencí a testů rovnováhy v porovnání profesionálních fotbalistů a běžné populace mužů stejného věku a provést následně komparaci zjištěných dat. Výzkumu se zúčastnily 2 soubory: Soubor F-20 profesionálních hráčů fotbalu, hrajících nejvyšší českou soutěž (věkový průměr 24,8 let) a Soubor B-20 mužů běžné populace (věkový průměr 25,6 let). Byly použity následující metody: obsahová analýza literárních zdrojů, dotazník životních rytmů a spánkového režimu, antropologické vyšetření, tělesná diagnostika InBody a baterie testů funkční rovnováhy. V rámci popisné statistiky byly použity výpočty: průměr, směrodatná odchylka, medián, absolutní a relativní četnost. Hypotézy byly testovány pomocí Mann-Whitneyho testu a testu nezávislosti založeném na Spearmanově korelačním koeficientu s pomocí programu TIBCO STATISTICA 13. Analýza výsledků prokázala u souboru F statisticky významně vyšší skóre rovnovážných testů než u souboru B. U souboru B převládala vyšší četnost konzumace více než 10 sklenic alkoholu od pátku do neděle. Soubor B se ve srovnání se souborem F statisticky významně dříve probouzel v pracovní dny a statisticky významně později chodil spát ve dnech volna. Zhoršená úroveň mentálního zdraví byla zjištěna u 10 % souboru B. U souborů F i B bylo zjištěno, že převažovala cirkadiánní typologie tíhnutí k rannímu typu. Výsledky mohou být využity jako zpětná vazba pro hráče a širokou veřejnost a lze je široce využít v praxi kondičních specialistů.

Klíčová slova: Cirkadiánní preference, kvalita spánku, profesionální fotbal, rovnováha, spánek

 

Abstract

The bachelor thesis was prepared within the research project W/VSP/161/I „Basic research on circadian determinants of lifestyle and performance in Japanese and Czech athletes and non-athletes“ at the College of Physical Education and Sport PALESTRA. The aim was to analyze the quality of sleep, circadian preferences and balance tests in a comparison of professional football players and a general population of men of the same age, and then to make a comparison of the findings. The study involved 2 groups: the F-20 group of professional football players, playing in the highest Czech competition (mean age 24.8 years) and the B-20 group of men from the general population (mean age 25.6 years). The following methods were used: content analysis of literature sources, life rhythms and sleep questionnaire, anthropological examination, InBody body diagnostics and a battery of functional balance tests. The following calculations were used in descriptive statistics: mean, standard deviation, median, absolute and relative frequency. Hypotheses were tested using the Mann-Whitney test and the test of independence based on Spearman’s correlation coefficient using the TIBCO STATISTICA 13 software. The analysis of the results showed statistically significantly higher equilibrium test scores for group F than for group B. The prevalence of drinking more than 10 drinks of alcohol from Friday to Sunday was higher in group B. Compared to File F, File B woke up statistically significantly earlier on weekdays and went to bed statistically significantly later on days off. Impaired mental health was found in 10 % of Cohort B. In both F and B sets, it was found that the circadian typology of morning-type tendencies was predominant. The results can be used as feedback for players and the general public and can be widely used in the practice of fitness professionals.

Keywords: Circadian preferences, sleep quality, professional football, balance, sleep

Bc. Jan Kovář

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Analýza obsahu programu preventivní rehabilitace ve vojenské lázeňské léčebně Jeseník a spokojenosti s ním u příslušníků 43. výsadkového pluku Armády České republiky / Analysis of the Content of the Preventive Rehabilitation Program in the Military Spa Health Resort Jeseník and Satisfaction with It Among Members of the 43rd Airborne Regiment of the Army of the Czech Republic

Vedoucí práce: doc. PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D.

Abstrakt

Cílem diplomové práce je popsat program preventivní rehabilitace a analyzovat spokojenost ve vojenské lázeňské léčebně Jeseník u příslušníků 43. výsadkového pluku Armády České republiky. Nejprve byla pozornost v první kapitole zaměřena na vymezení základních teoretických poznatků souvisejících se zkoumaným problémem. Charakterizovány byly pojmy, jako je wellness, well-being, preventivní rehabilitace aj. Blíže byla také popsána VLL Jeseník, v níž oslovení respondenti prošli programem preventivní rehabilitace. Využitou metodou se stalo anonymní dotazníkové šetření, kdy bylo osloveno celkem 50 výsadkářů, kteří slouží u 43. výsadkového pluku Armády České republiky, a kteří v období od září 2022 do února 2023 podstoupili preventivní rehabilitaci v délce 14 dnů ve VLL Jeseník. Dotazník obsahoval celkem 33 otázek, přičemž respondentům byl administrován jak tištěnou, tak online formou. Získaná data byla vyhodnocena a prezentována v přehledných tabulkách a grafech. Bylo zjištěno, že respondenti jsou se současně nastaveným programem preventivní rehabilitace obsahující také wellness prvky spokojeni, nicméně byly také odhaleny určité nedostatky, související především s nedostatečně nastaveným programem sportovně-pohybových aktivit. Obecně je však možno uvést, že tento program umožňuje výsadkářům zlepšit svoji fyzickou kondici, nabýt nových duševních sil a dospět k harmonii mezi tělem a duší ve smyslu filosofie wellness. Návrhy spočívají v doporučeních, jak vylepšit do budoucna nastavený preventivní program speciálně pro výsadkáře.

Klíčová slova: prevence, rehabilitace, wellness, Armáda České republiky, osobní pohoda, léčebné procedury, výsadkáři

 

Abstract

The aim of the diploma thesis is to describe the program of preventive rehabilitation and analyze the satisfaction in the Jeseník military spa among members of the 43rd Parachute Regiment of the Army of the Czech Republic. First, the attention in the first chapter was focused on the definition of basic theoretical knowledge related to the problem under investigation. Concepts such as wellness, well-being, preventive rehabilitation, etc. were characterized. VLL Jeseník was also described in more detail, in which the interviewed respondents underwent a preventive rehabilitation program. The method used was an anonymous questionnaire survey, when a total of 50 paratroopers who serve in the 43rd Parachute Regiment of the Army of the Czech Republic and who underwent preventive rehabilitation for 14 days in the VLL Jeseník between September 2022 and February 2023 were approached. The questionnaire contained a total of 33 questions and was administered to respondents both in printed and online form. The obtained data were evaluated and presented in clear tables and graphs. It was found that the respondents are satisfied with the simultaneously set preventive rehabilitation program that also includes wellness elements, however, certain shortcomings were also revealed, mainly related to the insufficiently set program of sports and exercise activities. In general, however, it can be stated that this program allows paratroopers to improve their physical condition, gain new mental strength and achieve harmony between body and soul in the sense of the wellness philosophy. The proposals consist of recommendations on how to improve the preventive program set up in the future especially for paratroopers

Keywords: Prevention, rehabilitation, wellness, Army of the Czech Republic, personal well-being, medical procedures, paratroopers

Bc. Stanislav Kozubek

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Analýza kariéry Stanislava Kozubka v silniční cyklistice / Analysis of Stanislav Kozubek's career in road cycling

Vedoucí práce: doc. PhDr. Pavel Tilinger, CSc.

Abstrakt

Cílem této práce bylo nalézt faktory, které působily na dynamiku sportovní výkonnosti v druhé části autorovy sportovní kariéry, ve které se v letech 2006–2013 věnoval silniční cyklistice.

V rámci výzkumných předpokladů provedl autor analýzu vybraných studií věnujících se hodnocení sportovních kariér úspěšných sportovců. Na základě výsledků, kde navíc autor reflektoval své mnohaleté zkušenosti, bylo zjištěno, že nejčastější vlivy na rozvoj výkonnosti lze hledat v oblastech kondice (tréninkové a závodní zatížení), zdraví, psychiky a techniky.

Následně byla zpracována osobní případová studie a retrospektivní longitudinální výzkum smíšený. V jeho kvantitativní části byla provedena analýza tréninkových výkazů, zátěžového testování a výsledků ze závodů. V rámci kvalitativního výzkumu pak analýza tréninkových deníků včetně autorovy sebereflexe.

V oblasti kondice už neroste výkon s pouhým nárůstem závodních kilometrů, jako tomu bylo v první části autorovy kariéry, kterou analyzoval ve své bakalářské práci. Platí, že větší efekt na výkonnost mají etapové závody před jednorázovými, a vůbec nejdůležitějším faktorem je zařazení prvních závodů už do předzávodního období. V oblasti zdraví měla negativní a dlouhodobé dopady na výkonnost zranění, onemocnění pak jen v případě, když byl autor mimo sportovní formu. V oblasti psychiky pomohla růstu kondice motivace po přestupu do nového týmu s vysokou konkurencí, zároveň měla negativní efekt, když nevyšel přestup k profesionálům do zahraničí. Tato zjištění, konkrétně z oblasti kondice, je potřeba brát v kontextu s autorovou dvacetiletou profesionální kariérou.

Klíčová slova: analýza, sportovní kariéra, silniční cyklistika, výkon, testování, trénink, zdraví, psychika, motivace, technika

 

Abstract

The objective of this work was to discover factors that affected the sports performance dynamics in the second part of the author’s sports career, which he devoted to road cycling in the years 2006–2013.

Within the research assumptions, the author executed analysis of selected studies that deal with evaluation of successful athletes’ sports careers. Based on these results and employing the author’s multiple years of experience, it was revealed that the most frequent influencing areas that interfere in performance development can be found in the field of fitness (both training and competition loads), health, psychology, and techniques.

Subsequently, a personal case study and retrospective longitudinal mixed research were elaborated. In this quantitative part, an analysis of training reports was carried out as well as stress testing and race results were scrutinized. Qualitative research then focused on training records analysis, involving the author’s self-reflection.

In terms of fitness, the performance no longer increases with mere intensification in raced distance as it used to be in the first period of the author’s career, which was analysed in own bachelor’s thesis before. It is a fact that stage races provide greater effect on performance than single round races, and most importantly the inclusion of the preliminary races period is the most significant factor. In the field of health, the very negative and long-term impacts on performance were injuries. Diseases, on the other hand, interfered only when the author’s sports form was in decline.

In the field of psychology, fitness allowed to foster motivation after transferring to a new highly competitive team, yet, it also created negative effect when joining professionals abroad had failed. These results, specifically in the field of fitness, need to be taken in the context of the author’s twenty-year professional career.

Keywords: analysis, sports career, road cycling, performance, testing, training, health, psychology, motivation, technique

Bc. Michael Martinov

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Vztah pohybové aktivity, náchylnosti ke stresu a self-efficacy u studentů vysoké školy / The relationship between physical activity, susceptibility to stress and self-efficacy in students

Vedoucí práce: doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová, Ph.D.

Abstrakt

Záměrem práce je sledovat vzájemný vztah pohybové aktivity, náchylnosti ke stresu a obecné self-efficacy u studentů VŠTVS Palestra. Hlavním cílem je zjistit, zda existuje u studentů vztah mezi pohybovou aktivitou a náchylností ke stresu. Dílčími cíli práce je sledovat u studentů s vyšší/nižší pohybovou aktivitou rozdíly v náchylnosti ke stresu ve 4 rovinách (emocionální, kognitivní, tělesná, sociální). Dále zjistit, zda se u studentů s vyšší mírou pohybové aktivity ukazuje i vyšší míra obecné self-efficacy a současně sledovat rozdíly v náchylnosti ke stresu a obecné self-efficacy podle druhy pravidelně vykonávané pohybové aktivity. Pro získání dat slouží kvantitativní standardizované dotazníky, jako Inventář projevů syndromu vyhoření J. a T. Tošnerových, Dotazník obecné vlastní efektivity a Wellness Inventory. Výsledky ukazují, že v případě zohlednění celkových dat, mezi pohybovou aktivitou a náchylností ke stresu existuje u studentů statisticky významný negativní lineární vztah. Data dále ukazují kladný lineární vztah pohybové aktivity a obecné self-efficacy. V případě, že se studenti pravidelně věnují nějakému sportu/pohybové aktivitě, mezi druhem pravidelně vykonávané aktivity a náchylností ke stresu neexistuje statisticky významný vztah, přičemž stejný výsledek se ukazuje i u srovnání druhu pohybové aktivity a obecné self-efficacy. Ačkoliv se jedná pouze o korelaci, nikoliv o kauzalitu, je pravděpodobné, že pro snížení náchylnosti ke stresu a zvýšení obecné self-efficacy můžeme pravidelně aplikovat různé druhy pohybové aktivity, pokud je aktivita zařazována v dostatečném množství. Diplomová práce byla řešena v rámci Interního projektu P/VSP/221/N – Využití Workplace wellness při podpoře zdraví a duševní pohody zaměstnanců s přihlédnutím k vlivu Covid 19.

Klíčová slova: náchylnost ke stresu, pohybová aktivita, self-efficacy, sport, stres, studenti

 

Abstract

The aim of the thesis is to investigate the relationship between physical activity, stress susceptibility, and general self-efficacy among students of VŠTVS Palestra. The main objective is to determine whether there is a relationship between physical activity and stress susceptibility among students. The sub-objectives are to observe differences in stress susceptibility among students with higher/lower levels of physical activity in four areas (emotional, cognitive, physical, social) and to investigate whether students with higher levels of physical activity also exhibit higher levels of general self-efficacy, while monitoring differences in stress susceptibility and general self-efficacy according to the type of regularly performed physical activity. For data collecting are used Burnout Inventory, General Self-Efficacy Scale and Wellness Inventory. The results show that, when considering the overall data, there is a statistically significant negative linear relationship between physical activity and stress susceptibility among students. The data also show a positive linear relationship between physical activity and general self-efficacy. However, in case when students are regularly engaged in a particular sport, there is no statistically significant relationship between the type of regularly performed activity and stress susceptibility, and the same result is observed when comparing the type of physical activity and general self-efficacy. Although this is only a correlation, not causality, it is likely that various types of physical activity can be regularly applied to reduce stress susceptibility and increase general self-efficacy if the activity is included in sufficient amounts. The thesis was carried out as part of the Internal project P/VSP/221/N – Utilization of Workplace Wellness in Supporting the Health and Mental Well-being of Employees with Consideration of the Impact of Covid 19.

Keywords: physical aktivity, self-efficacy, students, sport, stress, susceptibility to stress

Tomáš Michálek

3. ročník Bc. Sportovní a kondiční specialista – kombinované studium

Vliv karbonové boty na dynamiku oporové fáze při vytrvalostním běhu / The effect of carbon plate shoes on the stance phase dynamics during endurance running

Vedoucí práce: Mgr. Roman Čedík

Abstrakt

Bakalářská práce se zabývá porovnáním hodnot dynamických a biomechanických parametrů při oporové fázi naměřených při běžeckých aktivitách probandů, a to za použití standardní běžecké obuvi a běžecké obuvi s karbonovým plátem. Práce uvádí teoretické poznatky v oboru běhu a jeho dílčích oblastí. Cílem práce bylo, posoudit na základě laboratorního měření vliv karbonové běžecké obuvi na dynamiku běhu, dynamiku dokroku a biomechaniku běhu při oporové fázi. Pro jeho dosažení byly v rámci experimentální části měřeny vybrané biomechanické parametry s využitím videoanalýzy, dynamické plantografie (Pedar) a akcelerometrie (RunScribe). Při porovnání naměřených hodnot byly pro různé typy běžecké obuvi zjištěny signifikantní rozdíly v distribuci plantárního tlaku, v časovém intervalu oporové fáze a v labilitě hlezenního kloubu při použití běžecké obuvi s karbonovým plátem. Zjištěné rozdíly jsou tak závažné, že mohou významně ovlivnit jak dynamiku běhu, tak dynamiku dokroku i celkovou biomechaniku běhu. U sportovce s nižší mírou kondičních schopností by to následně mohlo vést k přetěžování pohybového aparátu a k vyššímu riziku zranění.

Klíčová slova: běh, dynamika dokroku, karbonová obuv, oporová fáze, plantografie

 

Abstract

The bachelor’s thesis focuses on comparing the values of dynamic and biomechanical parameters measured during the stance phase of running activities of the subjects, using standard running shoes and running shoes with a carbon plate. The thesis provides theoretical knowledge in the field of running and its individual areas. The aim of the thesis was to assess, based on laboratory measurements, the influence of carbon running shoes on running dynamics, step dynamics, and running biomechanics during the stance phase. Selected biomechanical parameters were measured in the experimental part using video analysis, dynamic plantography (Pedar), and accelerometry (RunScribe). When comparing the measured values, significant differences in plantar pressure distribution, the duration of the stance phase, and ankle joint instability were found for different types of running shoes when using running shoes with a carbon plate. These differences are so significant that they can significantly affect both running dynamics and step dynamics, as well as overall running biomechanics. For an athlete with lower levels of fitness, this could subsequently lead to overloading of the musculoskeletal system and a higher risk of injury.

Keywords: running, step dynamics, carbon plate shoes, stance phase, plantography

Bc. Petra Nosková

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Vliv manuální lymfodrenáže u sportovců v rámci regenerace / The effect of manual lymphodrenage in sport regeneration

Vedoucí práce: Mgr. Eva Nechlebová, Ph.D.

Abstrakt

Cíle: Hlavním cílem této práce je zhodnocení efektu metody manuální lymfodrenáže, aplikované na dolní končetiny v rámci regenerace u vrcholových sportovců. Účinek metody je hodnocen protažitelností tkání, goniometrickým měřením, měřením obvodů dolních končetin a subjektivními pocity klientů. Dalším cílem je porovnání aplikace metody s klasickými regeneračními postupy (protahování, rolování, saunování) a její zařazení do zdravého životního stylu. Byly stanoveny hypotézy, které jsou následně ověřeny. Práce je vyhodnocena na základě aplikace této metody na testované skupině klientů.

Metody: Výzkumná práce je rozdělena do dvou částí. Teoretická část práce se zabývá anatomickými poznatky lymfatických cest, lymfou a základem techniky manuální lymfodrenáže. Dále jsou zde uvedené další regenerační techniky, užívané ve sportu.

Praktická část je zpracována jako kvantitativní výzkum – experiment, kdy byly stanoveny hypotézy, které byly ověřovány. Do výzkumu bylo zahrnuto 16 sportovců ve věku 17-20 let. Výzkum proběhl v hokejovém klubu HC Sparta Praha v juniorské kategorii. Sportovci byli rozděleni dle náhodného výběru, do dvou skupin. Skupina A chodila po dobu čtyř týdnů 2x týdně na manuální lymfodrenáž, trvající 45 minut. Skupina B postupovala v regeneračních postupech tak, jak je zvyklá. Na začátku výzkumu byla každému klientovi odebrána anamnéza, každý odpověděl na vstupní otázky v dotazníku, které byly poté zpracovány spolu s anamnézou. Následovalo vstupní vyšetření, při kterém byla testována protažitelnost tkání (zkrácené svaly dle Jandy), goniometrické vyšetření a obvody dolních končetin. Následovala čtyřtýdenní intervence. Výstupní vyšetření probíhalo stejně jako při vstupu, včetně výstupních otázek, které byly zpracované do a byla provedena analýza získaných dat a výsledků.

Výsledky: Výsledky práce ukazují, že manuální lymfodrenáž určitě své místo v rámci regeneračních technik má. Všichni probandi, kteří se účastnili výzkumu ve skupině A uvádějí, že se cítí dle subjektivních pocitů po intervenci lépe, a nemají žádné výrazné obtíže. Skupina B se cítí převážně stejně jako před intervencí. Výsledky ukazují, že měření zmíněných údajů nemá vliv na výslednou regeneraci tkání dolních končetin u zdravých lidí, kteří nemají otoky.

Závěr práce: Na základě zjištěných výsledků bylo vyhodnoceno, že efekt manuální lymfodrenáže je v rámci subjektivních pocitů vyšší než běžné regenerační postupy, ale v rámci měření jsou odchylky minimální. Pro přesnější výsledky by byl lepší delší čas pro intervenci a bylo by vhodnější sledovat více subjektů, které ovlivňují nastavení celého těla.  Není dobré zaměřit se pouze na jednu regenerační metodu, ale pro sportovce je vhodné techniky kombinovat, protože na každého působí něco jiného.

Klíčová slova: lymfa, manuální lymfodrenáž, otok, regenerace, sport

 

Abstract

Objectives: The main objective of this work is to evaluate the effect of the manual lymphatic drainage method applied to the lower limbs as part of regeneration in top athletes. The effect of the method it is evaluated by tissue extensibility, goniometric measurement, measurement of lower limb circumferences and subjective feelings of clients. Another goal is to compare the application of the method with classic regeneration procedures (stretching, rolling, sauna) and its inclusion to a healthy lifestyle. Hypotheses were established, which are subsequently verified. The work is evaluated based on the application of this method to a tested group of clients.

Methods: The research work is divided into two parts. The theoretical part of the work deals with the anatomical findings of the lymphatic pathways, lymph and the basis of the technique of manual lymphatic drainage. Furthermore, other regeneration techniques used in sports are listed here.

The practical part is processed as quantitative research – an experiment where hypotheses were established and verified. 16 athletes aged 17-20 were included in the research. The research took place in the hockey club HC Sparta Prague in the junior category. The athletes were randomly divided into two groups. Group A went for manual lymphatic drainage twice a week for four weeks, lasting 45 minutes. Group B proceeded in the regeneration procedures as they are used to. At the beginning of the research, anamnesis was taken from each client, each answered the initial questions in the questionnaire, which were then processed together with the anamnesis. This was followed by an initial examination, during which the extensibility of the tissues (shortened muscles according to Janda), a goniometric examination and the circumference of the lower limbs were tested. A four-week intervention followed. The exit examination took place in the same way as during entry, including exit questions that were processed and an analysis of the obtained data and results was carried out.

Results: The results of the work show that manual lymphatic drainage certainly has its place in regenerative techniques. All probands who participated in the research in group A state that they feel better according to your feelings and do not have any significant difficulties. Group B feels mostly the same as before the intervention. The results show that the measurement of the mentioned data does not affect the resulting regeneration of the tissues of the lower limb in healthy people who do not have swelling.

Conclusion: Based on the results found, it was evaluated that the effect of manual lymphatic drainage is higher in terms of subjective feelings than common regeneration procedures, but the deviations are minimal in terms of measurements. For more accurate results, a longer time for the intervention would be better, and it would be more appropriate to observe more subjects that set the whole body. It is not good to focus on only one recovery method, but it is good for athletes to combine techniques, because they work differently on everyone.

Keywords: lymph, manual lymphatic drainage, regeneration, sport, swelling

Bc. Jakub Novák

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Výzkum vlivu kvality spánku na hladinu testosteronu u mužů navštěvujících fitness centrum / Research into the effect of sleep quality on testosterone levels in men attending a fitness centre

Vedoucí práce: prof. PaedDr. Milada Krejčí, CSc.

Abstrakt

Diplomová práce pojednává o spánku, spánkové deprivaci, testosteronu a dalších steroidních hormonech v rámci oblasti fitness. Diplomová práce je součástí mezinárodního projektu W/VSP/161/I – Základní výzkum cirkadiánních determinant životního stylu a výkonnosti japonských a českých sportovců a nesportovců, které jsou určující pro výkon ve sportu, ve studiu a profesním životě, řešeném na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra. Cílem práce je zjistit, jak se změnila hladina testosteronu a dalších steroidních hormonů po spánkové deprivaci. Odborná literatura popisuje historii studia spánku, pojetí spánku ve starých kulturách, jeho fyziologii, řízení, jednotlivé části, ale také spánkovou deprivaci, definici hormonů a pojem fitness. Praktická část řeší pomocí řady metod (odběrů krve, dotazníkového šetření, měření tělesného složení, spánkového deníku a dalších), jaký vliv má spánková deprivace na hladinu testosteronu a dalších steroidních hormonů. Z krevních odběrů vyplývá, že se testosteron během spánkové deprivace snížil jen u skupiny starších probandů, kortizol během deprivace klesl u obou věkových skupin a serotonin stoupl též u obou věkových skupin. Jako další lze zmínit i snížení 17-hydroxyprogesteronu během spánkové deprivace také u obou věkových skupin. Diplomová práce má sloužit široké veřejnosti jako ucelený přehled, který by na problematiku spánku, spánkové deprivace a korelaci s vybranými hormony pohlédl kriticky, objektivně a především byl potvrzený odbornými zdroji.

Klíčová slova: fitness, hormon, spánek, spánková deprivace, zdraví

 

Abstract

The thesis discusses sleep, sleep deprivation, testosterone and other steroid hormones within the field of fitness. The thesis is part of the international project W/VSP/161/I – Basic Research on Circadian Determinants of Lifestyle and Performance in Japanese and Czech Athletes and Non-Athletes that are Determinants of Performance in Sport, Study and Professional Life, conducted at the Palestra University of Physical Education and Sport. The aim of the study is to investigate how the levels of testosterone and other steroid hormones changed after sleep deprivation. The literature describes the history of sleep study, the concept of sleep in ancient cultures, its physiology, management, its different parts, as well as sleep deprivation, the definition of hormones and the concept of fitness. The practical part addresses, using a variety of methods (blood draws, questionnaire surveys, body composition measurements, sleep diaries, and others), how sleep deprivation affects testosterone and other steroid hormone levels. The blood draws showed that testosterone decreased during sleep deprivation only in the older proband group, cortisol decreased during deprivation in both age groups, and serotonin also increased in both age groups. As an additional point, 17-hydroxyprogesterone also decreased during sleep deprivation in both age groups. This thesis is intended to serve the general public as a comprehensive review that would look at the issue of sleep, sleep deprivation and the correlation with selected hormones critically, objectively and, above all, confirmed by expert sources.

Keywords: fitness, health, hormone, sleep, sleep deprivation

Miroslav Stehlík

3. ročník Bc. Sportovní a kondiční specialista – kombinované studium

Návrh a ověření dvoutýdenního rekondičního wellness programu osob s mentálním postižením / Design and verification of a two-week reconditioning wellness program for people with mental disabilities

Vedoucí práce: PhDr. Zuzana Kornatovská, Ph.D., DiS.

Abstrakt 

Tato bakalářská práce s názvem „Návrh a ověření dvoutýdenního rekondičního wellness programu osob s mentálním postižením“ je v teoretické části zaměřena na definice pojmů, jimiž jsou mentální disabilita, mentální retardace, klasifikace a typy mentálních postižení, pojem wellness, dimenze wellness a pilíře wellness. V praktické části se zabývám popisem a působením jednotlivých aktivit, kterých bylo celkem 19 a jež byly prováděny v rámci rekondičního wellness programu s osobami s mentální disabilitou. Cílem této bakalářské práce bylo vytvoření 14denního rekondičního wellness programu zaměřeného na zdraví osob s mentální disabilitou. Během rekondičního programu bylo provedeno vstupní a výstupní testování a měření. K ověření předpokladů byly použity tyto testy: Timed Up and Go, měření síly stisku ruky a měření antropometrických parametrů v oblasti stehna dolních končetin. Z výsledku v prvním měření v testu Timed Up and Go jsme naměřili průměrnou hodnotu 8,72 sekund. Při druhém měření byla naměřena průměrná hodnota 8,52 sekund. V měření síly stisku ruky při vstupním měření byla naměřena průměrná hodnota 23,52 kg a při výstupním měření 23,10 kg. V antropometrickém měření dolních končetin při prvním měření dolní končetiny – stehno pravé byla naměřena průměrná hodnota 53,71 cm. Při závěrečném měření dolní končetiny stehno pravé byla průměrná hodnota 56,38 cm. Při prvním měření dolní končetiny stehno levé byla naměřena průměrná hodnota 55,20 cm. Při závěrečném měření dolní končetiny stehno levé byla průměrná hodnota 56,67 cm. Zjištěné a naměřené výsledky z testu Timed Up nad Go a antropometrického měření dolních končetin prokazují, že rekondiční wellness program měl pozitivní vliv na zdraví klientů. V měření síly stisku ruky nebyl jednoznačně prokázán pozitivní vliv na klienty. Pravidelná pohybová aktivita má na osoby s mentální disabilitou pozitivní vliv.

Klíčová slova: wellness, zdravý životní styl, vitalita, spánek, pohyb, mentální postižení.

 

Abstract 

The bachelor with the title “Proposal and Verification of Two-Week Reconditioning Wellness Programme for People with Mental Disabilities” is in the theoretical part focused on the definition of terms such as mental disability, mental retardation, classification and types of mental disabilities, term wellness, dimensions of wellness and pillars of wellness. In the practical part it deals with description and effect of the individual activities which were 19 in total and were done within reconditioning wellness programme with people with mental disability. The objective of the bachelor was to create a 14-day reconditioning wellness programme focused on the health of people with mental disability. During the reconditioning programme, initial and final testing and measurement was conducted. To verify the assumptions the following tests were used: Timed Up and Go, hand grip strength measurement and measurement of anthropometric parameters in the area of thigh of lower limbs. From the results of the first measurement in the Timed Up and Go test we measured an average value of 8,72 seconds. In the second measurement, an average value of 8,52 was measured. In the hand grip strength measurement during the initial measurement the average value of 23,52kg was measured and in the final 23,10kg. In the anthropometric measurement of lower limbs during the first measurement – right thigh, the average measured value was 53,71 cm. During the final measurement of lower limb, left thigh the average value was 56,67 cm. The discovered and measured results from the Timed Up and Go and anthropomorphic measurement of lower limbs prove that the reconditioning wellness programme had positive effect on health of clients. In the hand grip strength measurement, a positive influence on the clients was not clearly demonstrated. Regular physical activity has a positive influence on people with mental disabilities.

Keywords: wellness, healthy lifestyle, vitality, sleep, physical activity, mental disability.

Bc. Martin Šalamoun

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Pohybový režim a regenerace u příslušníků Vězeňské služby České republiky / Physical Activity Schedule and Regeneration in Members of the Prison Services of the Czech Republic

Vedoucí práce: doc. PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D.

Abstrakt

Cílem diplomové práce bylo zjistit druhy a četnost pohybových aktivit, úroveň stresu, využití prostředků aktivní a pasivní regenerace u příslušníků Vězeňské služby České republiky v přímém výkonu služby. Dílčí cíle zahrnovaly též zmapování motivace k pohybové aktivitě a význam působení pohybových aktivit pro zvládání stresu.

Teoretická část, která posloužila jako podklad pro následnou praktickou část, byla zaměřena na zpracování poznatků o Vězeňské službě, psychologické péči o zaměstnance, pohybové aktivitě. Tato témata byla následně propojena s  aktivní formou dopravy a  životním stylem, aktivní a pasivní formou regenerace včetně stresu a jeho působení na výkon služby.

Praktická část byla zaměřena na konkrétní formy regenerace a pohybových aktivit u příslušníků v rámci zaměstnání i v době mimo službu, jak pečují o své zdraví a jaká je jejich úroveň stresu. Kvantitativní výzkum byl proveden formou nově vytvořeného dotazníku pro účely této diplomové práce a standardizovaného dotazníku, který mapuje úroveň stresu (Česká verze Škály vnímaného stresu). Výzkumného šetření se zúčastnilo celkem 94 příslušníků oddělení vězeňské stráže, oddělení výkonu trestu, příslušníci vykonávající administrativní činnost a příslušníci jednotky pod jednotným velením ve věznicích Jiřice a Mírov. Data byla následně analyzována pomocí frekvenční analýzy a neparametrických statistických testů ke zjištění rozdílů mezi skupinami a vzájemných korelací zkoumaných proměnných.

Z realizovaného šetření vyplynulo, že nejčastější pohybovou aktivitou byla návštěva fitness centra (26 %), v rámci wellness bazén (21 %), u aktivní regenerace aerobní cvičení (38 %) a v rámci pasivní regenerace masáže (30 %). Příslušníci na ranní směně měli větší motivaci k pohybové aktivitě za účelem prevence a vyplnění volného času než příslušníci ve směnném provozu. Osoby žijící v manželství měly větší motivaci k pohybové aktivitě za účelem prevence než osoby žijící samotné, s přítelem/přítelkyní nebo s rodiči. V rámci zaměstnání byla četnost pohybových aktivit u příslušníků obecně nižší v porovnání s četností pohybové aktivity v době osobního volna. Stres je příslušníky Vězeňské služby vnímán na denní bázi (47 %) a k jeho odreagování je nejčastěji využita pohybová aktivita (54 %). Dále bylo zjištěno, že čím vyšší byla motivace udržet si zdravotní stav, tím vyšší byla motivace spojená s preventivními opatřeními a naopak. Dále osoby, které mají vysokou kontrolu nad životem a jsou schopny být nad věcí a postavit se výzvám, mají menší pocit ztráty kontroly a lehčeji čelí výzvám a naopak. Závěrem byla předložena doporučení vedoucí ke zlepšení současného stavu související s pohybovou aktivitou, regenerací a vyrovnání se se stresem.

Klíčová slova: příslušník Vězeňské služby České republiky, pohybová aktivita, stres, fyzická příprava, spánek

 

Abstract

The main goal of this diploma thesis was to explore types and frequency of physical exercises, the stress level, and the usage of active and passive regeneration resources in the members of the prison services of the Czech Republic, who are in direct service performance. Additionally, partial goals included mapping the motivation towards exercising and the importance of exercise for stress management.

The theoretical part, which served as the background for the subsequent practical part, was focused on processing the current state of art about the Prison service, psychological care of employees and physical activity. Consequently, these topics related to active forms of transportation and lifestyle, active and passive forms of regeneration including stress and its influence on services performance.

The practical part focused on specific types of regeneration and physical activity in staff members of the prison services both during work and off-duty, how they take care of their health and what their stress level is. The quantitative research was conducted using a new questionnaire, which was developed for the purposes of this diploma thesis and a standardized questionnaire, mapping the stress level (Czech version of the   Perceived stress scale). The study included a total of 94 members of the prison guard department, the punishment enforcement department, members performing administrative tasks and members of the unit under unified command in Jiřice and Mírov prisons. Data were analyzed using a frequency statistical analysis and non-parametric statistical tests to determine differences between groups and intercorrelations of the investigated variables.

The results of the data analysis revealed that the most common physical activity was fitness center (26 %), in wellness it was pool (21 %), an aerobic exercise for active regeneration (38 %) and a massage for passive regeneration (30 %). Morning shift employees were more motivated to do a physical activity for the purpose of prevention and to fill their personal free time than member on the operation shift. Married participants had a greater motivation to do a physical activity for the purpose of prevention than participants living alone, with a boyfriend/girlfriend or with parents. The frequency of physical activity among employees was generally lower at work, compared to the frequency to engage in a physical activity during personal time off. Members of the Prison Service perceived stress on daily basis (47 %) and physical activity was most often used to relieve it (54 %). Furthermore, it was found that the higher the motivation to maintain health, the higher the motivation associated with preventive measures and vice versa. Additionally, people who had higher control over life and were able to stay on top of things and face challenges had less sense of loss of control and faced challenges more easily and vice versa. In conclusion, recommendations leading to the improvement of the current situation pertaining to physical activity, regeneration and stress level were presented.

Keywords: members of the prison service of the Czech Republic, physical activity / exercise, stress, physical preparation, regeneration, sleep

Bc. Tereza Šebková, MBA

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Svalové dysbalance u slopestyle snowboardistů a možnosti jejich nápravy / Muscle imbalances of slopestyle snowboarders and possibilities of their correction

Vedoucí práce: Mgr. Eva Nechlebová, Ph.D.

Abstrakt 

Předkládaná práce se v teoretické části zabývá historií a současností slopestyle snowboardingu a popisuje jeho biomechaniku a předpoklady pro výkon. Dále charakterizuje funkční poruchy pohybového systému a následnou důležitost kompenzace. Práce poukazuje na nezbytnost vhodného začlenění kompenzačního cvičení do roční přípravy slopestyle snowboardisty sloužících k prevenci nejčastějších svalových dysbalancí. V praktické části práce jsou prezentovány výsledky z kvalitativního sběru dat metodou pozorování, testování a odborného posuzování. Cílem diplomové práce je diagnostikovat aktuální stav hybného systému vrcholových slopestyle snowboardistů. Úkolem práce bylo sestavení databanky kompenzačních cviků na základě zjištěných nejčastějších svalových dysbalancí. Výsledky diplomové práce vypovídají o nedostatečném začlenění kompenzačního cvičení do celkové roční přípravy slopestyle snowboardistů. Závěr pak přináší souhrnné vodítko, které obsahuje i stručný návod, jak tuto situaci řešit, a pomoci minimalizovat rizika případných zranění ve slopestyle snowboardingu, která mohou být s touto disciplínou spojena.

Klíčová slova: kompenzace, příprava, reprezentace, slopestyle snowboarding, svalová dysbalance

 

Abstract 

The theoretical part of the work deals with the history and present of slopestyle snowboarding and describes its biomechanics and prerequisites for performance. It also characterizes functional disorders of the musculoskeletal system and the consequent importance of compensation. The work highlights the necessity of appropriate incorporation of compensatory exercises into the annual training of the slopestyle snowboarders serving to prevent the most common muscular imbalances. In the practical part of the work, results from qualitative data collection by observation, testing and expert judgment. The aim of the thesis is to diagnose the current state of the musculoskeletal system of elite slopestyle snowboarders. The task of the thesis was to compile a database of compensatory exercises based on the most frequent muscular imbalances identified. The results of the work testify to the insufficient integration of compensatory exercises into the overall annual training of slopestyle snowboarders. The conclusion provides a summary guideline, which includes
a brief outline of how to address this situation and help minimize the risks of potential injuries in slopestyle snowboarding that may be associated with this discipline.

Keywords: compensation, muscle imbalance, preparation, representation, slopestyle snowboarding

Bc. Petra Školová

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – kombinované studium

Výzkum kvality spánku a cirkadiánních preferencí u profesionálních hráčů extraligového ledního hokeje vzhledem k výkonu v rovnováze / Research on sleep quality and circadian preferences in professional extra-league ice hockey players concerning the performance in balance ability

Vedoucí práce: prof. PaedDr. Milada Krejčí, CSc.

Abstrakt 

Diplomová práce je součástí mezinárodního projektu W/VSP/161/I – Základní výzkum cirkadiánních determinant životního stylu a výkonnosti japonských a českých sportovců a nesportovců, které jsou určující pro výkon ve sportu, ve studiu a profesním životě, řešeném na Vysoké škole tělesné výchovy a sportu Palestra. Cílem diplomové práce bylo analyzovat ukazatele kvality spánku a cirkadiánních preferencí u hráčů extraligového hokeje vzhledem k výkonu v rovnováze. Výzkumný design má charakter kvantitativního přístupu ke sběru i analýze dat. Pro dosažení cíle práce bylo provedeno výzkumného šetření doplněné dotazníkovým šetřením. V rámci analýzy dat byly provedeny vhodné statistické testy pro zjištění závislostí mezi cirkadiánními preferencemi a vybranými proměnnými jako jsou rovnovážné schopnosti, spánková hygiena, stravovací návyky, úroveň mentálního zdraví apod. Tato statistická analýza byla dále doplněna grafickými vizualizacemi. Na základě analýzy nebyl indikován statisticky významný vztah mezi stravovacími návyky, mentálním zdraví a výkonností (vyjádřenou skrze schopností řídit rovnováhu) a cirkadiánními preferencemi. Dále, výsledky analýzy neprokázaly statisticky významný vliv spánkové hygieny, pozdní snídaně a její vynechání na cirkadiánní preference (vyjádřené M-E skóre). Přesto se v rámci analýzy objevily zajímavé zjištění, které nebyly v souladu s očekáváním na základě předkládané literatury. Tento výzkum by mohl být přínosem nejen pro samotný klub, jenž se účastní studie, ale také pro ostatní hokejové kluby, které mohou využít návrhu intervence. Stejně tak mohou být výsledky vlastního výzkumného šetření využity pro wellness specialisty, zejména pro ty, kteří pracují s profesionálními sportovci.

Klíčová slova: Cirkadiánní rytmy, diagnostika rovnováhy, extraligový hráč ledního hokeje, spánek

 

Abstract 

The thesis is part of the international project W/VSP/161/I – Basic research on circadian determinants of lifestyle and performance of Japanese and Czech athletes and non-athletes, which are determinants of performance in sport, studies, and professional life, conducted at the Palestra University of Physical Education and Sport. This thesis aimed to analyze the sleep quality indicators and circadian preferences in extra-league hockey players considering performance in balance. The research design is a quantitative approach to data collection and analysis. A research investigation was performed using an experimental design supplemented by a questionnaire to achieve the goal of this study. The data analysis included appropriate statistical tests to find out the relationship between circadian preferences and selected variables such as balance skills, sleep hygiene, dietary habits, mental health level, etc. Graphical visualizations further supplemented this statistical analysis. No statistically significant relationship was indicated between eating habits, mental health, performance (expressed through balance ability), and circadian preferences based on the analysis. Furthermore, the results showed no statistically significant effect of sleep hygiene, late breakfast, and skipping breakfast on circadian preferences (as expressed by M-E scores). Nevertheless, interesting findings in the analysis were not in line with assumptions based on the literature review. This research could benefit not only the particular hockey club participating in the study but also other hockey clubs that may benefit from the intervention suggestion. Furthermore, the results of the actual research investigation may be helpful for wellness professionals, especially those working with professional athletes.

Keywords: Circadian rhythms, balance diagnostics, extra-league ice hockey player, sleep

Magdalena Špatenková

3. ročník Bc. Výživové poradenství a sportovní diagnostika – prezenční studium

Ověření účinku pohybového programu s využitím chůze a úpravy výživového režimu u hypertenze / Verification of the Effect of an Exercise Program using Walking and Diet Adjustment in Hypertension

Vedoucí práce: doc. PhDr. Daniela Stackeová, Ph.D.

Abstrakt 

Jedním z předních rizikových faktorů kardiovaskulárních chorob je nedostatek pohybové aktivity. Pro prevenci a kontrolu hypertenze je proto zdůrazňována zvýšená pohybová aktivita, obzvláště u sedavých jedinců s nadváhou či obezitou, přičemž vedle snahy o dosažení normálních hodnot krevního tlaku jde zároveň o snížení celkového kardiovaskulárního rizika. Významné zdravotnické organizace, které se zabývají vztahem pohybové aktivity a kardiovaskulárních nemocí včetně hypertenze, doporučují aerobní pohybovou aktivitu o délce trvání 30-60 min, se střední intenzitou a s frekvencí 5-7x za týden. Cílem kazuistiky zpracované v této bakalářské práci bylo ověření účinku těchto doporučení na snížení hodnot krevního tlaku u hypertenze. Jako aerobní pohybová aktivita byla zvolena chůze. Náš výzkum usiloval o zodpovězení otázky, zda u probanda s hypertenzí dojde ke snížení krevního tlaku při zařazení pravidelné chůze dle stanovených podmínek. Vedle vlivu pohybové aktivity byl sledován též vliv úpravy výživového režimu – další výzkumná otázka proto zněla, zda dodržováním doporučení při hypertenzi, jako je zařazení pravidelné pohybové aktivity a úprava jídelníčku, dojde u probanda s hypertenzí ke snížení nadváhy a změně složení těla.

Kvalitativní výzkum v této práci byl realizován prostřednictvím kazuistiky, která zkoumala praktický a konkrétní případ – probandem byla pohybově neaktivní žena s nadváhou, věk 55 let, léčená hypertonička, jejíž krevní tlak při vstupu do programu dosahoval i při léčbě hodnot mírné hypertenze. Výchozími údaji byly hodnoty klidového krevního tlaku měřené 7 dní ráno a večer, dvoudenní záznam pohybové aktivity, sedmidenní záznam jídelníčku, diagnostika a analýza složení těla přístrojem InBody a výpočet WHR indexu. Probandce byl vypracován pohybový intervenční program s využitím chůze v délce trvání 12 týdnů, v minimálním rozsahu 5x týdně, se střední intenzitou, s postupným navyšováním denní doby chůze od 30 do 60 min/den. Jako doplnění k pohybové intervenci jí byla doporučena úprava výživového režimu. Po skončení doby sledování byly stejným způsobem změřeny hodnoty krevního tlaku, provedena diagnostika a analýza složení těla přístrojem InBody a vypočten WHR index. Intervenční program byl zhodnocen i ve vztahu k nadváze a složení těla, jakožto faktorů důležitých při hypertenzi.

Po 12 týdnech intervenčního programu činilo průměrné snížení systolického krevního tlaku u ranních hodnot 6,29 mmHg a u večerních hodnot 4,86 mmHg. Průměrné snížení diastolického krevního tlaku činilo u ranních hodnot 4,57 mmHg a u večerních hodnot 3,14 mmHg. Došlo také k poklesu srdeční frekvence v průměru o 4,07 tepů za minutu. Intervenční program zároveň u probandky vedl k redukci tělesné hmotnosti (o 7,2 kg), snížení BMI (z 27,8 na 25,5 kg/m2), poklesu procenta tělesného tuku (o 3,9 %) a snížení WHR indexu (z 0,91 na 0,88).

Výzkum v této práci potvrdil, že pravidelná pohybová aktivita a úprava výživového režimu hraje významnou roli v léčbě vysokého krevního tlaku, a ověřil účinnost odborných doporučení při hypertenzi. Potvrdil též pozitivní vliv těchto doporučení na snížení nadváhy a složení těla. Lze shrnout, že tato práce ověřila příznivé účinky chůze podpořené změnou stravování u těchto rizikových faktorů kardiovaskulárních onemocnění – vysoký krevní tlak, nadváha, množství tělesného tuku, centrální obezita. Výzkum dospěl k obdobným výsledkům, jakých bylo dosaženo v odborných studiích zabývajících se touto problematikou.

Klíčová slova: hypertenze, krevní tlak, kazuistika, chůze, pohybová intervence

 

Abstract 

A lack of physical activity is one of the leading risk factors for cardiovascular diseases. For the prevention and control of hypertension, increased physical activity is therefore emphasized, especially with overweight or obese individuals with sedentary habits. In addition to the effort in achieving normal blood pressure values, it is also about reducing the overall cardiovascular risk. Prominent health organizations that deal with the relationship between physical activity and cardiovascular diseases, including hypertension, recommend aerobic physical activity lasting 30-60 minutes, with moderate intensity and with a frequency of 5-7 times per week. The goal of the case study described in this bachelor’s thesis was to verify the effect of these recommendations on reducing blood pressure values in hypertension. For this purpose, walking was chosen as an aerobic physical activity. Our research pursued to answer the question of whether a proband suffering from hypertension will experience a reduction in blood pressure when regular walking exercise is included under the specified conditions. In addition to the effect of the physical activity, also the effect of adjusting the nutritional regime was monitored – therefore, another object of the research was whether following the recommendations given to a proband with hypertension, such as including regular physical activity and adjusting the diet, will lead to excess weight reduction and a change in body composition.

Qualitative research in this work was carried out through a case study that examined a practical and concrete case – the proband was a physically inactive overweight woman, age 55, treated for hypertension, whose blood pressure at the time of entering the program reached mild hypertension values despite a treatment. The initial data were resting blood pressure values measured during a period of 7 days in the morning and evening, a two-day physical activity record, a seven-day diet record, diagnosis and analysis of body composition using the InBody device, and a calculation of the WHR index. An exercise intervention program was developed for the proband including walking exercise lasting 12 weeks, at a minimum extent of 5 times a week, with a medium intensity and a gradual increase in daily walking time from 30 to 60 min/day. In addition to the exercise intervention, she was recommended to modify her nutritional regime. At the end of the monitoring period, blood pressure values were measured in the same way, body composition was diagnosed and analysed using the InBody device, and the WHR index was calculated. The intervention program was also evaluated in relation to the excess weight and body composition, as important factors when suffering hypertension.

After 12 weeks of the intervention program, the average reduction in systolic blood pressure was 6.29 mmHg in morning values and 4.86 mmHg in evening values. The average reduction in diastolic blood pressure was 4.57 mmHg for morning values and 3.14 mmHg for evening values. There was also a decrease in heart rate by an average of 4.07 beats per minute. At the same time, the intervention program led to a reduction in body weight (by 7.2 kg), a reduction in the BMI (from 27.8 to 25.5 kg/m2), a decrease in the percentage of body fat (by 3.9 %), and a decrease in the WHR index (from 0.91 to 0.88).

The research in this thesis confirmed that regular physical activity and modification of the nutritional regime play a significant role in the treatment of high blood pressure and verified the effectiveness of professional recommendations for hypertension. It also confirmed the positive effects of these recommendations on reducing excess weight and body composition. It can be summarized that this work verified the beneficial effects of walking supported by a change in diet for these risk factors of cardiovascular diseases – high blood pressure, overweight, amount of body fat, central obesity. The research reached similar results to those achieved in professional studies dealing with this issue.

Keywords: hypertension, blood pressure, case study, walking, movement intervention

Bc. Veronika Vyhnalová

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – prezenční studium

Vliv environmentálních faktorů na stres u palubních průvodčích se zaměřením na genderové rozdíly / The Influence of Environmental Factors on Stress in Flight Attendants with Focus on Gender Differences

Vedoucí práce: prof. doc. PhDr. Markéta Švamberk Šauerová, Ph.D.

Abstrakt 

Diplomová práce se zabývá vlivem environmentálních faktorů na stres u palubních průvodčích se zaměřením na genderové rozdíly. Rešeršní přehled se věnuje analýze povolání palubních průvodčích, základním pojmům stresu a podrobnému rozboru environmentálních faktorů, které mohou u palubních průvodčích způsobovat stres. Teoretická část rovněž poskytuje přehled projevů i důsledků stresu, dále možnosti vyrovnávání se se stresem. Výzkumná část si kladla za cíl zjistit, zda způsobují environmentální faktory stres u palubních průvodčích, a které konkrétně. Dílčím cílem bylo zjistit, zda mají environmentální faktory rozdílný vliv na stres u palubních průvodčích žen a mužů. Pro tato zjištění bylo využito kvantitativního dotazníkového šetření s polouzavřenými otázkami, které bylo zhodnoceno pomocí metod základní popisné statistiky, dále také strukturovaných otevřených rozhovorů, které byly vyhodnoceny induktivním postupem a sloužily spíše k hlubšímu poznání problematiky. Dotazníkové šetření bylo provedeno u 144 respondentů, z toho 111 žen a 33 mužů, a rozhovor následně u 6 respondentů, 3 žen a 3 mužů. Na základě zjištěných výsledků bylo zodpovězeno na stanovené výzkumné otázky tak, že environmentální faktory u palubních průvodčích způsobují stres a mezi tyto faktory se nejčastěji řadí nedostatek spánku a celková únava, nedorozumění nebo konflikty s cestujícími a nepravidelná pracovní doba. Mezi palubními průvodčími, kteří vykonávají práci v různém časovém období, nebyl ve vlivu faktorů na stres shledán žádný významný rozdíl. Poslední výzkumná otázka, která byla vztažena k dílčímu cíli, prezentuje, že ženy i muže obecně stresují stejné skupiny environmentálních faktorů, avšak při hlubším zkoumání lze pozorovat, že ženy považují konflikty s cestujícími za více stresující než muži. Všechny zmíněné výsledky se shodují s doposud provedenými výzkumy zahraničních autorů.

Klíčová slova: environmentální faktory, genderové rozdíly, palubní průvodčí, stres

 

Abstract 

The diploma thesis deals with the influence of environmental factors on stress in flight attendants with a focus on gender differences. The research overview is dedicated to the analysis of the profession of flight attendants, the basic concepts of stress and a detailed analysis of environmental factors that can cause stress in flight attendants. The theoretical part also provides an overview of the manifestations and consequences of stress and further the possibility of coping with stress. The research part aimed to find out whether and which environmental factors cause stress in flight attendants. A partial aim was to find out whether environmental factors have a different effect on stress in male and female flight attendants. For these findings, a quantitative questionnaire survey with semi-closed questions was used, afterwards was evaluated using the methods of basic descriptive statistics. Also structured open interviews that was used to gain a deeper understanding of the issue, were evaluated using an inductive procedure. A questionnaire survey was conducted with 144 respondents, of which 111 were women and 33 were men, followed by an interview with 6 respondents, 3 women and 3 men. Based on the results found, the research questions were answered in such a way that environmental factors cause stress for flight attendants and these factors most often include lack of sleep and general fatigue, misunderstandings or conflicts with passengers and irregular working hours. No significant difference was found in the influence of factors on stress among flight attendants who perform work in different time periods. The last research question, which was related to the partial aim, presents that women and men are generally stressed by the same groups of environmental factors, but on closer examination, it can be observed that women find conflicts with passengers more stressful than men. All results correspond with the researches carried out of foreign authors so far.

Keywords: environmental factors, gender differences, flight attendants, stress

Bc. Michal Žingor

2. ročník N Mgr. Wellness specialista – prezenční studium

Vplyv neurokognitívneho tréningu na výkon hokejových brankárov / The effect of neurocognitive training on the performance of hockey goalies

Vedoucí práce: prof. MUDr. Jakub Otáhal, Ph.D.

Abstrakt 

Na hokejového brankára sú kladené vysoké nároky na výkonnosť, pretože je častokrát rozhodujúcim faktorom pri úspechu alebo neúspechu tímu. Fyzický a kondičný tréning sa v súčasnosti približujú takmer k dokonalosti a preto je treba koncentrovať sa na ďalšie faktory ovplyvňujúce výkon brankára. Zrak, sluch, priestorová orientácia, rýchle vyhodnotenie hernej situácie, anticipácia alebo psychická odolnosť sú dôležité faktory, ktoré však bežný tréning brankárov špecificky nerozvíja. V diplomovej práci sa zameriavam na neurokognitívny tréning a jeho využitie v tréningu hokejových brankárov.

Cieľom práce bolo zistiť, akým spôsobom neurokognitívny tréning ovplyvňuje ich výkon. Čiastkovými úlohami bola obsahová analýza dostupných literárnych zdrojov a vedeckých štúdií zaoberajúcich sa touto problematikou, návrh dizajnu pohybovej intervencie, ktorá rešpektuje tréningový proces ľadového hokeja, vytvorenie dotazníka zaoberajúceho sa neurokognitívnym tréningom v hokeji a jeho prostredníctvom zistenie znalostí o problematike v hokejovom prostredí. Na základe toho boli navrhnuté testovacie metódy, ktoré by boli využiteľné v ľadovom hokeji. Výskumné šetrenie malo formu kváziexperimentu. Testovacie metódy boli založené na vizuálnych a akustických podnetoch v kombinácii s priestorovou orientáciou a pozornosťou. Pohybová intervencia bola založená na rovnakých princípoch ako testovacie metódy. Bola v nej sledovaná krivka učenia. Na základe získaných výsledkov bol zistený vplyv pri pohybových aktivitách, ktoré vyžadovali zmenu smeru. V prípade  pozornosti boli zaznamenané zanedbateľné pokroky. V pohybovej intervencii bola zistená pozitívna krivka učenia. Dotazníkové šetrenie poukázalo nedostatočné znalosti o neurokognitívnom tréningu. Výsledky diplomovej práce jednoznačne potvrdili, že neurokognitívny tréning môže pozitívne ovplyvniť výkon hokejového brankára, predovšetkým priestorovú orientáciu a anticipáciu na základe zrakových a akustických podnetov.

Kľúčové slová: anticipácia herných situácií, kognitívne funkcie, ľadový hokej, motorické učenie, priestorová orientácia, rýchlosť reakcie.

 

Abstract 

Hockey goaltenders are held to a high standard of performance, as they are often the deciding factor in the success or failure of a team. Physical and conditioning training are now approaching near perfection and therefore there is a need to concentrate on other factors affecting goalkeeper performance. Sight, hearing, spatial orientation, quick assessment of he game situation, anticipation or mental resilience are important factors, but they are not specifically developed by conventional goalkeeper training. In my thesis I focus on neurocognitive training and its use in the training of hockey goalies.

The aim of the thesis was to investigate how neurocognitive training affects their performance. The sub-tasks were content analysis of available literature sources and scientific studies dealing with this issue, designing a movement intervention design that respects the training process of ice hockey, creating a questionnaire dealing with neurocognitive training in ice hockey and through it finding out the knowledge of the issue in the ice hockey environment. Based on this, testing methods were proposed that would be applicable in ice hockey. The research investigation took the form of a quasi-experiment. The test methods were based on visual and auditory stimuli combined with spatial orientation and attention. The movement intervention was based on the same principles as the test methods. A learning curve was followed in it. Based on the results obtained, an effect was found for movement activities that required a change of direction. In the case of attention, negligible advances were noted. A positive learning curve was found in the movement intervention. The questionnaire investigation indicated a lack of knowledge about neurocognitive training. The results of the thesis clearly confirmed that neurocognitive training can positively influence hockey goalie performance, especially spatial orientation and anticipation based on visual and acoustic stimuli.

Keywords: anticipation of game situations, cognitive functions, ice hockey, motor learning, reaction speed, spatial orientation.