
Fyzioterapie
GARANT STUDIJNÍHO PROGRAMU:
CHARAKTERISTIKA STUDIJNÍHO PROGRAMU
Cílem studijního programu je vzdělat, vyškolit, vybavit potřebnými znalostmi a dovednostmi vysokoškolsky vzdělaného odborníka, který bude schopen pracovat v rámci rehabilitačního i multidisciplinárního týmu s cílem vrátit člověka postiženého na zdraví následkem nemoci, úrazu, získané či vrozené vady do aktivního společenského života.
Absolventi budou vybaveni teoretickými znalostmi a praktickými dovednostmi v rámci preventivní, diagnostické a léčebné péče v oblasti rehabilitace. Toto vzdělání je spolehlivou bází pro postgraduální kurzy jednotlivých rehabilitačních metod.
Účelem studijního programu je vyškolit studenty tak, aby po úspěšném dokončení bakalářského studijního programu v oboru Fyzioterapie byli schopni samostatně či ve spolupráci s lékaři funkčně diagnostikovat a terapeuticky-preventivními postupy a metodami v rehabilitačním procesu pečovat o pacienty na odpovídajících pracovištích ve veřejném i soukromém sektoru a to v rozsahu kompetencí vymezených v profilu absolventa a formou odborných písemných a ústních sdělení předávat své zkušenosti a komunikovat s oborovou odbornou veřejností.
STUDIJNÍ PLÁN
Vzdělávací program je koncipován jako tříleté prezenční studium. Škola používá kreditový systém ECTS.
Studijní plán je tvořen moduly povinných, povinně volitelných a volitelných předmětů. Povinné předměty jsou ty, které tvoří základ studijního programu.
Povinně volitelné předměty jsou takové, které si student povinně volí na základě svého předpokládaného zaměření. Povinně volitelné předměty budou v rozvrhu nasazeny ve 3. ročníku, na základě výběru zaměření, které preferuje. Zaměření si studenti volí v průběhu druhého ročníku a jsou připraveny takto:
- „Balneologie a wellness“ je určen studentům, kteří se zajímají více o oblast wellness a well-being a plánují profesní uplatnění v zařízeních lázeňské péče, případně chtějí mít širší kompetence pro práci s běžnou populací v oblasti zdravotní prevence
- “Sportovní fyzioterapie“ je určen studentům, kteří plánují své uplatnění spíše v oblasti pohybových aktivit, případně rekreačního, výkonnostního nebo vrcholového sportu.
Volitelné předměty si student je vybírá dle profesního a osobnostního zájmu.
Profil absolventa je naplňován i praktickou výukou, výsledky učení, cíli studia.
Důležitou složkou studijního programu je praktické vyučování v rozsahu 1 600 hodin, které se skládá z 1 000 hodin praxe ve zdravotnických zařízeních v průběhu studia, 550 hodin praxe v rámci vyučovaných předmětů a 50 hodin sportovních aktivit.
Praktické vyučování se realizuje při cvičeních (v odborných učebnách nebo přímo ve zdravotnických zařízeních) a formou souvislé odborné praxe, která se koná na smluvně zajištěných pracovištích v souladu se studijním plánem pod vedením zkušených odborníků z praxe.
Součástí žádosti o akreditaci bylo doložení smluvně zajištěné praxe a to formou „Smlouvy o praxi“ mezi VŠTVS PALESTRA a konkrétními zdravotnickými zařízení, které dokladují zájem o zapojení do výuky v novém programu. Dobrou zkušeností VŠTVS PALESTRA z výuky praxí v dalších oborech je vyhledání míst praxí nejen v Praze, ale i v dalších regionech, aby studenti, kteří nejsou z Prahy a mají zájem dále pracovat v místě svého bydliště, mohli vykonávat praxi ve svém regionu. Pro zdravotnická zařízení se tím stávají potenciálně zajímavějšími, pro pokračování spolupráce po skončení studia.
Studenti mohou požádat i o individuální místo praxí prostřednictvím koordinátora praxí v programu Fyzioterapie. Studium je ukončeno státní bakalářskou zkouškou. Studenti se k ní mohou přihlásit, pokud získají nejméně 180 ECTS kreditů při zachování předepsané struktury povinných, povinně volitelných předmětů a volitelných předmětů. Absolvent studijního oboru fyzioterapie je vysokoškolsky kvalifikovaný zdravotnický pracovník, způsobilý k výkonu nelékařského zdravotnického povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče (specificky k výkonu kontaktních manuálních mobilizačních a podobných postupů). Student si v průběhu studia osvojí teoretické poznatky západní i moderní fyzioterapie a posléze praktické dovednosti, jež z nich vychází. Zná široké spektrum základních fyzioterapeutických metod a konceptů, chápe jejich principy, mechanismy a účinky, včetně moderních přístrojových metod. V oblasti prevence je kompetentní provádět edukaci a poradenství za účelem udržení nebo obnovení pohybových funkcí včetně doporučení ergonomické úpravy bydliště a pracoviště pacientů v rámci prevence poruch pohybového systému. Je schopen školit jiné zdravotnické profese, zejména v oblasti ergonomie a rehabilitačního ošetřování. Studium poskytuje nezbytné vědomosti ze základních medicínských oborů, jakými jsou především anatomie, biomechanika, fyziologie, obecná vývojová kineziologie, ontogeneze a fylogeneze, patologie, patofyziologie, biochemie a biofyzika jako nutná východiska pro pochopení obsahu učiva praktických oborů zejména léčebné rehabilitace a speciální kineziologie. Student si dále osvojí vědomosti z psychologie, psychiatrie, epidemiologie, zdravotnické etiky a práva. Speciální profil dotváří učivo vyšetřovacích metod v léčebné rehabilitaci, rehabilitační léčbě v jednotlivých klinických oborech fyzikální terapie, léčebné tělesné výchovy a speciálních technik, ergoterapie a základy protetiky. Obecné uplatnění fyzioterapie je ve státním i soukromém sektoru v oblasti léčebné, předpracovní a pracovní rehabilitace, preventivní medicíně, sportovní i kondiční oblasti, ergoterapie a v ústavech pro osoby s tělesnými i mentálními specifickými potřebami. Absolvent studia je připraven samostatně provádět diagnostické a terapeutické výkony u pacientů trpících poruchami zdraví, u nichž hraje fyzioterapie významnou roli v jejich léčbě, s důrazem na funkční poruchy hybného systému, ať již jsou primární diagnózou či vznikají sekundárně v důsledku jiné hlavní diagnózy. AKTUÁLNÍ SEZNAM SMLUVNĚ ZAJIŠTĚNÝCH MÍST PRAXÍ (VÝBĚR)
UPLATNĚNÍ ABSOLVENTŮ